Monday, September 17, 2012

Mjeku e psikologu

 “ Nje pacient i ankohet mjekut se ka filluar te kete nje gjume te lehte, pak dite me vone i tregon atij se ka filluar te zgjohet naten e me gjithe perpjekjet e tij nuk arrin dot t’i rikthehet gjumit. Dite pas dite gjumi i tij behet me shqetesues.
... Mjeku i pershkruan nje qetesues…..”


Ne nje artikull te  fundit te  “Psicommunity” ( nje website qe bashkon psikologet italiane) thuhet se  te pakten 1 ne 4  te  rritur, afersisht 3 milion e gjysme ne nje vit, vuan nga crregullime psikologjike,  por vetem 3% i drejtohen qendrave te specializuara per te kerkuar ndihme, nderkohe qe referimi i pare eshte   mjeku baze (mjeku i familjes).
 Ne shume raste mjeku, duke mos qene ne gjendje t’i pergjigjet kerkeses komplekse te pacientit, i drejtohet terapise farmakologjike, jo gjithmone te pershtatshme per problematiken e paraqitur.
Nga ana tjeter, konsultimi me nje psikolog behet i veshtire nga nje lloj paragjykimi social e kultural per kete figure ( frika, turpi…..). Kjo ben qe kontakti me sherbimin psikologjik  vjen ne nje faze te renduar ne menyre dramatike.
Studimi i Katedres  Psikomotore te Universitetit “ La Sapienza” ne Rome nen drejtimin e Prof. Solano evidenton  domosdoshmerine e nje perpjekjeje  nderdisiplinore (bashkepunimin  mjek – psikolog),  jo vetem ne momentin e dergimit te pacientit   tek psikologu apo psikiatri, kur  crregullimi psikologjik eshte i dukshem,  por nje bashkepunim qe ne fazen e pare, ate te prezantimit  te pare  te pacientit.
Kuadri klinik  i pacientit, pervec  analizes se simptomave klinike  si dhimje koke, pagjumesi, gjendje ankthi , shqetesime te tjera trupore…..etj.,  ka nevoje edhe per nje analize tjeter, ate psiko-sociale se cila analizon nder te tjera  :
        *Raportin midis individit dhe ambienti qe e rrethon;
        *Analize e momenteve kritike te fazave te ciklit te jetes: adoleshenca, martesa, pleqeria…etj
        * Analize e aftesive qe individi mund te vere ne dispozicion per perballimin e ketyre veshtiresive.

Ne rajonin e Lazio (Itali),   14 studio mjekesore,  per nje periudhe 3 vjecare, ne kuadrin e nje projekti pilot,  kane vendosur prane mjekut te familjes edhe psikologun e familjes. Kjo iniziative  eshte pritur mire nga pjesa me e madhe e pacienteve, ka lehtesuar procesin e kalimit te pacienteve qe i drejtohen sherbimit baze  drejt sherbimit te specializuar te shendetit mendor dhe ka  ulur ne menyre te konsiderueshme perdorimin e   antidepresiveve apo ansiolitikeve.

C'mund te themi per   realitetin shqiptar ?
Sa dhe si  bashkepunon tek ne  mjeku , psikiatri e psikologu...???

Bibliografia:
"Dal sintomo alla persona. Medico e psicologo insieme per l'assistenza di base", a cura di Luigi Solano,  (FrancoAngeli, 2011).

Punoi: Irena Hysenaj
psikologe-psikoterapeute


4 comments:

 1. Pyetja qe shtron ti Irena eshte njesoj si realiteti shqiptar tragji-komedi.
  Mjeket tane si kudo ne bote mendojne se njeriu, trupi e truri i tij, eshte makine e si cdo makine sado e re qe te jete pas ca vitesh perdorimi konsumohet...
  Nderkohe psikologet e psikoneurologet mendojne qe crregullimet nervore apo sic njerezit shpesh i quajne ne gjuhen e perditshme 'shpirterore' manifestohen me simpoma somatike...
  Uroj qe nje dite te arrihet ne nje bashkepunim te vertete mjek - psikolog, kjo per te miren e njerezimit

  ReplyDelete
 2. Ne nje bisede te bere bashke me ke treguar se ne Amerike perdorimii i ilaceve eshte zgjedhja e pare,amerikanet nuk kane kohe per psikoterapi. Ne fakt gjithe nderhyrjet e shpejta Brief kane ardhur prej aty.Nuk jam kunder,por ashtu sic thua ti njeriu nuk eshte nje makine shpejtesie, ka nevoje per "divanin" ku mund te shprehe e mendoje ne paqe e te njohe veten.Ne kete linje jam me Evropen e Vjeter dhe psikoterapine dinamike. Keto iniciativa te bashkepunimit mjke-psikolog po rezultojne te sukseshme ne disa klinika italiane. Sigurisht qe qe t'i perqafojme edhe ne shqiptaret, ashtu sic bejme me cdo gje te mire qe vjen nga larg.
  ·

  ReplyDelete
 3. Prsh une jam nje homoseksual pasiv a mund te sherohem se e dua nje gje te till nuk dua te jem homoseksual kam pas mardhenie me mashkull 3-4 her por sdua te mbes kshu nese ka mundesi me trego a ka sherim te lutem

  ReplyDelete
 4. Mirë se vini në Ellen Magic Temple
  Aty ku pamundësia është shumë e mundshme. Ellen Temple është i njohur për natyrën e tij unike, ndershmërinë dhe integritetin. Ky tempull është më shumë se 35 vjeç dhe ne mbetemi të njëjtë.
  Whatsapp: (+2349074881619)
  Email: ellenspellcaster@gmail.com

  Shërbimet dhe çmimet tona janë si më poshtë:
  (1) Magji dashurie për të ribashkuar ish të dashurin. (450 €)
  (2) Drejtshkrim për të tërhequr të dashurin. (350 €)
  (3) Ritualet e famës. (695 €)
  (4) Magjitë e bukurisë. (750 €)
  (5) Magjia përfundimtare e shkatërrimit. (1057 €)
  (6) Magjitë për ndihmë financiare. (200 €)
  (7) magji për të ndaluar marinat e natës dhe netët pa gjumë. (365 €)
  (8) Zgjidhje për infertilitet / lindje / ngrohje stomaku / abort (1,250 €)
  (9) Magjia totale e lidhjes/besnikërisë bashkëshortore. (560 €)
  (10) Magjia e sundimit. (1000 €)
  (11) Magji për promovimin e zyrës. (920 €)
  (12) Magjitë për HIV. (shërimi në 72 orë) (8000 €)
  (13) Paketa e pacientëve me kancer (8,940 €)
  (14) Magjia më e fuqishme e mbrojtjes kundër çdo mallkimi, shpirti të keq ose syve të këqij (820 €)
  (15) Shpirti i Komandant Kirikas. (1000 €)
  (16) Parashikimet e Lotarisë me Numrat me Fat Demonic (më të fuqishmit). (425 €)
  (17) Magjitë e besnikërisë. (645 €)
  (18) Rituali i parandalimit, shmangies dhe reflektimit. (1000 €)
  (19) Heqja e bllokimeve. (630 €)
  (20) Jeto jetë të gjatë Rituali më i fuqishëm me Ellen dhe samtomi (i përhershëm). (12,000 €)
  (21) ABONIM RITUAL I PAKUFIZUAR Parashikime, Rituale. (18,000 €)
  (22) Një ritual fuqie dhe madhështie. (2300 €)
  (23) Magjitë e fuqishme të ndarjes. (568 €)
  (24) SPELLE TË FUQYSHME SEKSI/Jeta më e mirë seksuale shkon/Mos u mërzitni dhe në të njëjtën rutinë gjatë gjithë kohës. (455 €)
  (25) Paketa e magjive mbrojtëse të Odeshi (Pa depërtim plumbash) (5,000 €)

  Shërbimet tona janë shumë autentike, paguani dhe merrni atë që dëshironi. ASGJE E MIR ASGJE LEHTE. Lajme të mira dhe lumturi ju presin të gjithëve. Edhe një herë mirë se vini në Ellen Magic Temple
  Whatsapp: (+2349074881619)
  Email: ellenspellcaster@gmail.com

  ReplyDelete